İletişim Bilgileri

KARACA TEKNİK

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Doğan Can/Makina Mühendisi & Özkan Kara/İklimlendirme Teknikeri
  • Telefon numarası: +90 (326) 618-01-12, 554 701 19 80
  • MSN: karaca_teknik@hotmail.com
  • Adres: ÇAY MH. NAMIK KEMAL CD. FUAT PAYAS APT. ZEMİN KAT NO:8, İskenderun, Hatay, 31200, Türkiye

Çalışma Saatleri

Temsilciliklerimiz

Sitedeki güncellemeler

Evinizdeki Nemi Azaltmanın 11 Yolu

Evinizdeki Nemi Azaltmanın 11 Yolu

23.02.2013

Evinizde nem oranının yüksek olup olmadığını basitçe nasıl anlayabilirsiniz?
Küflenme nasıl meydana geliyor?
Nemin, rutubetin sağlığımıza zararları neler?
İdeal nem oranı nedir?
Nem oranını etkileyen dışsal faktörler neler?
Nemi nasıl azaltabilirsiniz?
alt text

Boyalarda Kabarmalar

Evinizdeki Nem Oranınızın Yüksek Olduğunu Basitçe Nasıl Anlayabilirsiniz?
Aşırı nemli bir ortam olduğunun basitçe şunlardan anlayabilirsiniz:
Pencerelerin iç yüzeylerinde yoğuşma oluyor mu?
Dış duvarların iç yüzeylerinde ve tavanda ıslak noktalar var mı?
Duvar ve tavanda küf oluşuyor mu?
Boyalarda soyulma var mı?
Oda içindeki nemi ölçebileceğiniz basit nemölçerler, internette 15-50 TL arasında değişen fiyatlara satılıyor. Yukarıda sıraladığım indikatörler olmasa bile, nemi ölçmenizde fayda var.

alt text

Nem ölçer

Küflenme Nasıl Oluşuyor?

Küflenme, küf mantarlarının gelişmesi sonucu oluşuyor. Sıcaklık ve nem, bu mantarların gelişmesini sağlayan iki önemli faktör. Ortamdaki %60-65 nem oranı küf gelişimi için yeterli. Ancak, böyle rutubetli bir ortamda küf oluşumu duvarlarla sınırlı kalmayacaktır; mobilyalarınızda, halınızda, hatta giysilerinizde de küf oluşabilir.
Ortamdaki %60-65 nem oranı küf gelişimi için yeterli. Ancak, böyle bir ortamda duvarlarınıza ek olarak, mobilya ve giyisilerinizde de küf oluşabilir.
mantar-duvar.jpg" alt="alt text" /> Küf oluşumu

Nemin Zararları Neler? Aşırı rutubetli bir ortamda küf oluşumu da başlayacağı için hem eşyalarınız, hem binanız hem de sağlığınız tehlike altındadır. Duvarlarda leke ve mantarlar oluşur, boyalarda kabarma ve dökülmeler, giysi ve mobilyalarında da küf kokusu meydana gelecektir. İnsan sağlığına verdiği zarar neticesinde oluşan ekonomik kayıp, muhtemelen eşya ve binaya verdiğinden çok daha fazladır. Bu gibi ortamlarda daha zor solunum yapılır ve cildinizde yapışkanmış gibi bir his vardır. Küflerin alerjen etkilerinden dolayı bu ortamlarda oturan kişiler, alerjisi (özellikle astım hastaları) ve kemik rahatsızlığı (romatizma gibi) olanlar, ciddi risk altındadır.
Küflerin alerjen etkilerinden dolayı, nem oranı yüksek ortamlarda oturan astım hastalığı gibi alerjik ve romatizma gibi kemik rahatsızlığı olan kişiler özellikle risk altındadır.

İdeal Nem Oranı Oda için nem oranının %35-50 arasında olması tavsiye edilmektedir.Farklı kaynaklarda oda için nem oranında ufak değişiklikler olmakla birlikte genel olarak oda içi nem oranını %35-50 arasında tutulması tavsiye ediliyor. Bu aralığın hem insan sağlığı hem de ev ve eşyalarınızın muhafazası için uygun ortam oluşturacağı belirtiliyor.

Nem Oranını Etkileyen Dış Faktörler Mevsimler: Evinizdeki nem oranını en çok etkileyen sebeplerden biri mevsimdir. Özellikle yazları nem oranı yüksekken, kış aylarında ısıtma sistemlerinin devreye girmesiyle nem oranında düşüşler yaşanır.
Lokasyon: Evinizin bulunduğu mekan nem oranını doğrudan etkileyecektir. Göl, nehir gibi su kaynaklarına yakın bölgeler, şehir merkezi gibi yerlere nazaran daha nemlidir.
Binanın dışından içeri su girmesine sebep olan izolasyon problemleri, çatıdaki çatlaklar, oluk veya yağmur tahliye borularındaki problemler.
Yemek pişirmek, temizlik yapmak, çamaşır kurutmak, bulaşık – çamaşır yıkamak, banyo yapmak gibi gündelik aktiviteler de suyun buhar haline geçmesine ve nemin artmasına sebep olurlar.

Mevsimler Nemi Azaltmanın Yolları Yatırım gerektirmeyen yöntemden yatırım gerektirene doğru ilerleyeceğiz. İlerleyen yazılarımızda bu yöntemlerin bir kısmını ayrıca incelemek istiyoruz.
İhmal etmemeniz ve ilk yapmanız gereken şey evinizi sık sık havalandırmak. Ancak, İstanbul’da oturuyorsanız, özellikle yaz aylarında, dışarıda da nem oranı yüksek olduğu için ekstra çözümleriniz de olmalı, havalandırmak yetmeyecektir.
Çamaşırlarınızı evin içinde değil, balkonunuzda kurutun. Balkonunuz kapalı ise camını açın.
Bulaşık ve çamaşırları yalnızca makineniz tam dolunca yıkayın.
Duş sürenizi kısaltabilir ve duş alırken kullandığınız suyun sıcaklığını düşürebilirsiniz.
Evinizde havadan nem alabilen bitkilerden yetiştirebilirsiniz. Örneğin, kaktüs havadaki nemi kullandığı için çöl gibi kurak alanlarda yetişebiliyor.
Evinizde klimanız varsa, klimanın nem alma özelliğinden faydalanarak nemi azaltabilirsiniz (ancak, klimaların esas fonksiyonunun sıcaklığı ayarlamak olduğunu unutmayalım).
Mutfağınızda aspiratör kullanın. Bu hem yemek kokusunun yayılmamasını engelleyecektir hem de yemek pişirirken oluşan nemi evinizin dışına atmaya yarayacaktır.
Banyonuza, buharı dışarı atması için basit bir fan koyabilirsiniz. Ancak, bu fanı yalnızca duş yaptığınız sürede değil, duştan sonra da birkaç dakika çalıştırın ki oluşan buharı tamamen dışarı atabilin.
Suyun dışarıdan içeri girmesine engel olun. Çatınızı kontrol ettirin; çatıdaki çatlak ve kırıkları. Su oluk ve yağmur tahliye borularına baktırın.
Nem alma cihazı kullanın. Bu cihazlar, odanızdaki nemi filtreleyerek suyu ayrıştırır ve ayrı bir tankta toplar. Bu suyu ayrıca çiçek sulama gibi faaliyetlerde kullanabilirsiniz.
Evinize mantolama yaptırabilir ve diğer ısı kaçaklarını tespit edip düzeltebilirsiniz.

Mantolama
Aşırı nem ve sıcak, gerçekten insanı çok yoruyor. Verimliliğimizde artıştan kazanacağımız zaman bile, sanıyorum, nem azaltmak için yapacağımız yatırımlara değer.

Önceki makaleler
SEYYAR HAVA TEMİZLEME CİHAZLARI
SEYYAR HAVA TEMİZLEME CİHAZLARI

27.12.2012

HAVA TEMİZLEME CİHAZLARI ve ÖNEMİ
İklimlendirme
İklimlendirme

20.10.2012

İklimlendirme ve Tarihçesi